Difference between revisions 116870 and 117050 on astwiktionary

{{s}} {{m}} '''{{{m|{{PAGENAME}}}}}''', {{f}} '''[[{{{f|{{{1}}}a}}}]]''', {{n}} '''[[{{{n|{{{1}}}o}}}]]'''; {{p}} {{m}} '''[[{{{mpl|{{{1}}}os}}}]]''', {{f}} '''[[{{{fpl|{{{1}}}es}}}]]'''<noinclude>


'''¿CÓMO S'USA?'''

Esta plantía sirve de manera xeneral pa tolos axetivos del asturianu que tengan cinco formes diferentes: masculín, feminín y neutru singulares, y masculín y feminín plurales. Úsase con un solu parámetru, <nowiki>{{{1}}}</nowiki>, que ye la raíz del axetivu ensin los morfemes de xéneru y númberu. Pue usase con axetivos plenamente regulares (como ''asturianu'') como colos que tienen dalguna "irregularidá" nel so lexema (como ''avilesín'', ''européu'', ''monegascu''...).

:→ '''''Nun fai falta escribir a lo cabero la entrada la categoría d'axetivos asturianos, darréu que la plantía va grabala automáticamente.''''':

=== Exemplos ===

* Con axetivos ensin nengún cambéu nel radical, solo necesitamos incluyir el "parámetru". Por exemplu, con "asturianu":

::<code><nowiki>{{axe-ast|asturian}}</nowiki></code>
(contracted; show full)

::<code><nowiki>{{axe-ast|partí|f=partida}}</nowiki></code>
::{{s}} {{m}} '''partíu''', {{f}} '''[[partida]]''', {{n}} '''[[partío]]'''; {{p}} {{m}} '''[[partíos]]''', {{f}} '''[[partíes]]'''</noinclude><
includeonly>[[Categoría:Axetivos asturianos]]</includeonly><noinclude>[[Categoría:Uiccionariu:Plantíes d'asturianu]]</noinclude>