Difference between revisions 116870 and 117050 on astwiktionary{{s}} {{m}} '''{{{m|{{PAGENAME}}}}}''', {{f}} '''[[{{{f|{{{1}}}a}}}]]''', {{n}} '''[[{{{n|{{{1}}}o}}}]]'''; {{p}} {{m}} '''[[{{{mpl|{{{1}}}os}}}]]''', {{f}} '''[[{{{fpl|{{{1}}}es}}}]]'''<noinclude> '''¿CÓMO S'USA?''' Esta plantía sirve de manera xeneral pa tolos axetivos del asturianu que tengan cinco formes diferentes: masculín, feminín y neutru singulares, y masculín y feminín plurales. Úsase con un solu parámetru, <nowiki>{{{1}}}</nowiki>, que ye la raíz del axetivu ensin los morfemes de xéneru y númberu. Pue usase con axetivos plenamente regulares (como ''asturianu'') como colos que tienen dalguna "irregularidá" nel so lexema (como ''avilesín'', ''européu'', ''monegascu''...). :→ '''''Nun fai falta escribir a lo cabero la entrada la categoría d'axetivos asturianos, darréu que la plantía va grabala automáticamente.''''': === Exemplos === * Con axetivos ensin nengún cambéu nel radical, solo necesitamos incluyir el "parámetru". Por exemplu, con "asturianu": ::<code><nowiki>{{axe-ast|asturian}}</nowiki></code> (contracted; show full) ::<code><nowiki>{{axe-ast|partí|f=partida}}</nowiki></code> ::{{s}} {{m}} '''partíu''', {{f}} '''[[partida]]''', {{n}} '''[[partío]]'''; {{p}} {{m}} '''[[partíos]]''', {{f}} '''[[partíes]]'''</noinclude>< includeonly>[[Categoría:Axetivos asturianos]]</includeonly><noinclude>[[Categoría:Uiccionariu:Plantíes d'asturianu]]</noinclude> All content in the above text box is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike license Version 4 and was originally sourced from https://ast.wiktionary.org/w/index.php?diff=prev&oldid=117050.
![]() ![]() This site is not affiliated with or endorsed in any way by the Wikimedia Foundation or any of its affiliates. In fact, we fucking despise them.
|