Difference between revisions 814636 and 814652 on eswiktionary

{{destruir|fallida}}

{| class="inflection-table collapsible" style="float: right;"
|+ lang="ro" xml:lang="ro"|'''{{PAGENAME}}'''
!
!colspan=1 class="vertical"|Singular
!colspan=1 class="vertical"|Plural
|-
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[nominativo|Nominativo]]/<br/>[[acusativo|Acusativo]]
|{{{1}}}
|{{#if:{{{pl|}}}{{#switch:{{{{{#ifeq:yes|yes|good|bad}}|ți}}}}}}}
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[definido|Definido]]
|{{{3}}}
|{{{4}}}
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[genitivo|Genitivo]]/<br/>[[dativo|Dativo]]
|{{{5}}}
|{{{6}}}
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[vocativo|Vocativo]]
|{{{7}}}
|{{{8}}}
{{#if:{{{not|}}}|
&#32;
{{!}}-
{{!}} colspan="5" class="notas"{{!}}{{{not}}}
}}
|}

<noinclude>
{{documentación de plantilla}}
</{inflect.ro.sust.alt|link={{{link|sí}}}<!--  
Singular, Nominativo–Acusativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{{0|}}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!-- 
| d = d
| s = s
| t = {{{2}}}t
Plural, Nominativo–Acusativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{2|}}}
| d = zi
| s = și
| t = {{{2}}}ți
| {{{2|}}}i}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!-- 
Singular, Definido
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{0|}}}
| {{{2|}}}ul}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!-- 
Plural, Definido 
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{2|}}}
| d = zii
| s = șii
| t = {{{2}}}ții
| {{{2|}}}ii}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!--
Singular, Genitivo–Dativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{0|}}}
| {{{2|}}}ului}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!--
Plural, Genitivo–Dativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{2|}}}
| d = zilor
| s = șilor
| t = {{{2}}}ților
| {{{2|}}}ilor}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!--
Singular, Vocativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{0|}}}
| {{{2|}}}ule}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!--
Plural, Vocativo
-->|{{{1|{{PAGENAME}}}}}{{#switch:{{{2|}}}
| d = zilor
| s = șilor
| t = {{{2}}}ților
| {{{2|}}}ilor}}{{#if:{{{partícula|}}}|&nbsp;{{{partícula}}}|}}<!--
fin-->}}<noinclude>