Difference between revisions 2293438 and 2336677 on svwiktionary

==Bottniska==
===Affix===
{{affix|gmq-bot}}
'''-r'''
*{{uttal|ipa=ər|språk=bottniska}}
#bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som har bevarat ''r'' i [[bestämd form]] pluralis
#:''einn mænn, tvá menn'''r''', menn'''r'''ĭn dernă''
#::''en man, två män, de där männen''
#:''ei mús, tvá mǿss'''r''', mǿss'''r'''ĭn dernă''
#::''en mus, två möss, de där mössen''
#:''ei lús, tvá lýss ''eller ''lǿss'''r''''' osv
#:{{användning|Denna böjning är analogskt införd ifrån nom. bfpl. ''[[-rĭn]]''.}}

[[en:-r]]
[[es:-r]]
[[mg:-r]]
[[fj:-r]]
[[ru:-r]]