Revision 2137947 of "-r" on svwiktionary

==Bottniska==
===Affix===
{{affix|gmq-bot}}
'''-r'''
*{{uttal|ipa=ər|språk=bottniska}}
#bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som i pluralis samtidigt har omljud
#:''ein mann, tvá menn'''r'''''
#:''ein mús, tvá mǿss'''r'''''
#:{{användning|Undantag: ''ein lús, tvá lýss''}}
#bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa historiskt kortstaviga enstaviga [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]]
#:''sak'''r'''''
#::''sak'''er'''''
:{{avgränsare}}
:{{användning|Alla [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som har nom. obfpl. på ''-r'', får i nom. bfpl. ''[[-rinn]]''.}}