Difference between revisions 87439 and 87451 on astwiktionary

{{s}} {{m}} '''{{{m|{{PAGENAME}}}}}''', {{f}} '''[[{{{f|{{{1}}}a}}}]]''', {{n}} '''[[{{{n|{{{1}}}o}}}]]'''; {{p}} {{m}} '''[[{{{mpl|{{{1}}}os}}}]]''', {{f}} '''[[{{{fpl|{{{1}}}es}}}]]'''<noinclude>


'''¿CÓMO S'USA?'''

(contracted; show full)


* Con axetivos nos qu'hai que facer un cambéu ortográficu nel feminín plural (axetivos acabaos en ''-cu, -zu, -gu, -guu'' que cambien a ''-ques'', ''-ces'', ''-gues'', ''-gües''), escribiráse'l parametru, y depués d'ésti la sigla "fpl=" y la forma entera correspondiente pal feminín plural; por exemplu, con "monegascu", "antiguu"
, "suizu":

::<code><nowiki>{{axe-ast|monegasc|fpl=monegasques}}</nowiki></code>
::{{s}} {{m}} '''monegascu''', {{f}} '''[[monegasca]]''', {{n}} '''[[monegasco]]'''; {{p}} {{m}} '''[[monegascos]]''', {{f}} '''[[monegasques]]'''

::<code><nowiki>{{axe-ast|antigu|fpl=antigües}}</nowiki></code>
::{{s}} {{m}} '''antiguu''', {{f}} '''[[antigua]]''', {{n}} '''[[antiguo]]'''; {{p}} {{m}} '''[[antiguos]]''', {{f}} '''[[antigües]]'''

::<code><nowiki>{{axe-ast|suiz|fpl=suices}}</nowiki></code>
::{{s}} {{m}} '''suizu''', {{f}} '''[[suiza]]''', {{n}} '''[[suizo]]'''; {{p}} {{m}} '''[[suizos]]''', {{f}} '''[[suices]]'''

* Tamién s'usará colos axetivos que nel masculín lleven acentu gráficu pero nel restu de formes non (por exemplu, los acabaos en ''-ín'' o en ''-éu''); y tamién pa los axetivos lleven acentu en toles formes esceuto nel masculín (acabaos en ''-eu''); por exemplu, pa " avilesín", "européu", "mediterraneu":

::<code><nowiki>{{axe-ast|avilesin}}</nowiki></code>
(contracted; show full)
::<code><nowiki>{{axe-ast|canta|m=cantáu|f=cantada}}</nowiki></code>
::{{s}} {{m}} '''cantáu''', {{f}} '''[[cantada]]''', {{n}} '''[[cantao]]'''; {{p}} {{m}} '''[[cantaos]]''', {{f}} '''[[cantaes]]'''</noinclude><noinclude>[[Categoría:Uiccionariu:Plantíes d'asturianu]]</noinclude>