Difference between revisions 893236 and 893269 on eswiktionary

{| class="inflection-table collapsible" style="float: right;"
|+ lang="ro" xml:lang="ro"|'''{{PAGENAME}}'''
!colspan=1 class="vertical"|[[indefinido|Indefinido]]
!colspan=1 class="vertical"|[[singular|Singular]]
!colspan=1 class="vertical"|[[plural|Plural]]
|-
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[nominativo|Nominativo]]–<br/>[[acusativo|Acusativo]]
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{1}}}]]}}|[[{{{1}}}]]}}
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{2}}}]]}}|[[{{{2}}}]]}}
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[genitivo|Genitivo]]–<br/>[[dativo|Dativo]]
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{3}}}]]}}|[[{{{3}}}]]}}
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{4}}}]]}}|[[{{{4}}}]]}}
|-
!colspan=1 class="vertical"|[[definido|Definido]]
!colspan=1 class="vertical"|[[singular|Singular]]
!colspan=1 class="vertical"|[[plural|Plural]]
|-
! lang="es" xml:lang="es"| [[nominativo|Nominativo]]–<br/>[[acusativo|Acusativo]]
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{5}}}]]}}|[[{{{5}}}]]}}
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{6}}}]]}}|[[{{{6}}}]]}}
|-lang="ro" xml:lang="ro"
! lang="es" xml:lang="es"| [[genitivo|Genitivo]]–<br/>[[dativo|Dativo]]
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{7}}}]]}}|[[{{{7}}}]]}}
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{8}}}]]}}|[[{{{8}}}]]}}
|-
!colspan=1 class="vertical" rowspan="2"|[[vocativo|Vocativo]]
!colspan=1 class="vertical"|[[singular|Singular]]
!colspan=1 class="vertical"|[[plural|Plural]]
|-
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{9}}}]]}}|[[{{{9}}}]]}}
||{{#if:{{{link|}}}|{{l*|ro|[[{{{10}}}]]}}|[[{{{10}}}]]}}
|-
{{#if:{{{not|}}}|
&#32;
{{!}}-
{{!}} colspan="5" class="notas"{{!}}{{{not}}}
}}
|}<noinclude>
{{documentación de plantilla}}
</noinclude>