Difference between revisions 2137947 and 2194064 on svwiktionary==Bottniska== ===Affix=== {{affix|gmq-bot}} '''-r''' *{{uttal|ipa=ər|språk=bottniska}} #bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som i pluralis samtidigt har omljudhar bevarat ''r'' i [[bestämd form]] pluralis #:''einn maænn, tvá menn'''r''''' #:''ein mús, tvá mǿss'''r''''' #:{{användning|Undantag: , menn'''r'''in derna'' #::''en man, två män, de där männen'' #:''ein lmús, tvá lýmǿss''}} #bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa historiskt kortstaviga enstaviga [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] #:''sak'''r''''' #::''sak'r''', mǿss'''r'''in derna'' #::''en mus, två möss, de där mössen'' #:''ein lús, tvá lýss ''eller ''lǿss'''er'''''⏎ :{{avgränsare}} :{{användning|Alla [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som har nom. obfpl. på ''-r'', får i osv #:{{användning|Denna böjning är analogskt inför ifrån nom. bfpl. ''[[-rinn]]''.}} All content in the above text box is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike license Version 4 and was originally sourced from https://sv.wiktionary.org/w/index.php?diff=prev&oldid=2194064.
![]() ![]() This site is not affiliated with or endorsed in any way by the Wikimedia Foundation or any of its affiliates. In fact, we fucking despise them.
|