Difference between revisions 2137947 and 2194064 on svwiktionary

==Bottniska==
===Affix===
{{affix|gmq-bot}}
'''-r'''
*{{uttal|ipa=ər|språk=bottniska}}
#bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som i pluralis samtidigt har omljudhar bevarat ''r'' i [[bestämd form]] pluralis
#:''einn maænn, tvá menn'''r'''''
#:''ein mús, tvá mǿss'''r'''''
#:{{användning|Undantag: , menn'''r'''in derna''
#::''en man, två män, de där männen''
#:''ein lmús, tvá mǿss''}}
#bildar [[nominativ]] [[obestämd form]] [[pluralis]] till vissa historiskt kortstaviga enstaviga [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]]
#:''sak'''r'''''
#::''sak'r''', mǿss'''r'''in derna''
#::''en mus, två möss, de där mössen''
#:''ein lús, tvá lýss ''eller ''lǿss'''er'''''
:{{avgränsare}}
:{{användning|Alla [[maskulinum|maskuliner]] och [[femininum|femininer]] som har nom. obfpl. på ''-r'', får i osv
#:{{användning|Denna böjning är analogskt inför ifrån nom. bfpl. ''[[-rinn]]''.}}