Difference between revisions 3165318 and 3165333 on dewiktionary

==== Infinitive und Partizipien ====
{| class="wikitable"
|-
!colspan="3" style="background-color:#ccccff;"|[[Hilfe:Infinitiv|(nichterweiterte) Infinitive]]<!------------------->
|-
|style="background-color:#f4f4f4;"|
|style="background-color:#f4f4f4;"|'''[[Hilfe:Präsens|Infinitiv Präsens]]'''
|style="background-color:#f4f4f4;"|'''[[Hilfe:Perfekt|Infinitiv Perfekt]]'''
(contracted; show full)
|colspan="2" style="background-color:#f4f4f4;"|
|-
|style="background-color:#f4f4f4;"|
|style="background-color:#f4f4f4;"|Pl. 1. Pers.
| {{#if: {{{1. Plural Indikativ Präteritum Aktiv|}}}|wir {{{1. Plural Indikativ Präteritum Aktiv}}}|{{#switch: {{{3}}} | e=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten | m={{#switch: {{{2}}} | b | c | ch | d | f | g | j | k | p | s | t | v | w | x | z | ß=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten
, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | n={{#switch: {{{2}}} | b | c | ch | d | f | g | j | k | m | p | s | t | v | w | x | z | ß=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | r= {{#ifeq: {{{4}}} | l | wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten|wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | d | t=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten{{#switch: {{{3}}} | ä | b | f | g | h | l | s | u | z=,<br/> <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten| # default =}}}}}}
| {{#if: {{{1. Plural Konjunktiv Präteritum Aktiv|}}}|wir {{{1. Plural Konjunktiv Präteritum Aktiv}}}|{{#switch: {{{3}}} | e=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten | m={{#switch: {{{2}}} | b | c | ch | d | f | g | j | k | p | s | t | v | w | x | z | ß=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | n={{#switch: {{{2}}} | b | c | ch | d | f | g | j | k | m | p | s | t | v | w | x | z | ß=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | r= {{#ifeq: {{{4}}} | l | wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten|wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten, <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten}} | d | t=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ten | #default=wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ten{{#switch: {{{3}}} | ä | b | f | g | h | l | s | u | z=,<br/> <small>''veraltet:''</small> wir {{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}eten| # default =}}}}}}
| {{#switch: {{{vp|}}} | vp3= — | uvp= — | 0= — | #default=wir wurden {{{6}}}{{#if: {{{Partizip+|}}} | ,<br />wir wurden {{{Partizip+}}} | }} }}
| {{#switch: {{{vp|}}} | vp3= — | uvp= — | 0= — | #default=wir würden {{{6}}}{{#if: {{{Partizip+|}}} | ,<br />wir würden {{{Partizip+}}} | }} }}
| {{#switch: {{{zp|}}} | zp3= — | uzp= — | 0= — | #default=wir waren {{{6}}}{{#if: {{{Partizip+|}}} | ,<br />wir waren {{{Partizip+}}} | }} }}
(contracted; show full)
| {{#switch: {{{zp|}}} | zp3= sie wären {{{6}}}{{#if: {{{Partizip+|}}} | ,<br />sie wären {{{Partizip+}}} | }} | uzp= — | 0= — | #default=sie wären {{{6}}}{{#if: {{{Partizip+|}}} | ,<br />sie wären {{{Partizip+}}} | }} }}
|colspan="2" style="background-color:#f4f4f4;"|
|-
|}